5 Zapanjujućih Iznenađenja s 5. Dana US Opena 2024, Uključujući Šokantan Poraz Novaka Đokovića

US Open 2024. Dan 5: Šokovi i iznenađenja

US Open 2024. bio je ništa manje nego uzbudljiv, a peti dan pokazao se kao vrtuljak emocija za obožavatelje i igrače. Kako turnir napreduje, konkurencija je samo pojačana, donoseći dramu visokog intenziteta i vrhunski tenis. Branitelji naslova Coco Gauff i Novak Đoković bili su među zvijezdama na terenu 30. kolovoza, boreći se u svojim mečevima trećeg kola. Dok je Gauff uspjela pronaći svoj put kroz tešku borbu, Đoković je doživio šokantan poraz, koji je odjeknuo kroz teniski svijet.

Gauffin meč protiv Eline Svitoline bio je test izdržljivosti i vještine. Mlada Amerikanka, koja je u sjajnoj formi, našla se u zaostatku od jednog seta i suočena s mogućnošću ranog ispadanja. Međutim, pokazujući upornost koja je postala njen zaštitni znak, Gauff se vratila i dobila meč, osiguravajući svoje mjesto u sljedećem kolu. Aryna Sabalenka i Alexander Zverev također su se suočili s teškim borbama, svaki izgubivši prvi set protiv Ekaterine Aleksandrove i Tomasa Martina Etcheverryja, prije nego što su se vratili i prošli dalje u turniru. Ostali značajni pobjednici petog dana uključuju Taylora Fritza, Caspera Ruuda, Zheng Qinwen i Andreya Rubleva, koji su svi osigurali svoje mjesto u sljedećem kolu.

No, kao i na svakom Grand Slamu, peti dan US Opena nije bio bez svojih iznenađenja. Nekoliko velikih imena palo je u zaborav, otvarajući put novim licima da zablistaju na velikoj sceni. Evo bližeg pogleda na pet najšokantnijih rezultata petog dana US Opena 2024.

#5 Rani ispadanje Victorije Azarenke Victoria Azarenka, dvostruka Grand Slam prvakinja, tiho je napredovala kroz ždrijeb, osiguravajući pobjede nad ukrajinskom kvalifikanticom Yulijom Starodubtsevom i Clarom Burel u ranijim kolima. Bjeloruskinja, postavljena kao 20. nositeljica, činilo se da je spremna za dubok proboj. Međutim, njena protivnica u trećem kolu, Wang Yafan, imala je druge planove. Wang, koja je prvi put u karijeri stigla do trećeg kola US Opena nakon impresivnih pobjeda nad Marijom Sakkari i Diane Parry, ušla je u meč puna samopouzdanja.

Azarenka je rano upala u probleme, izgubivši prvi set dok je Wang igrala agresivno i precizno. Iako je Azarenka uspjela izjednačiti meč osvojivši drugi set, nije mogla održati zamah. Wang, neuznemirena situacijom, iskoristila je Azarenkine neprisiljene pogreške i povela 4-0 u odlučujućem trećem setu. Unatoč Azarenkinim naporima da se vrati, Wang je zadržala živce i zatvorila meč rezultatom 6-4, 3-6, 6-2, osiguravši svoje mjesto u četvrtom kolu, gdje će se suočiti s Paulom Badosom.

#4 Lorenzo Musetti gubi od Brandona Nakashime Lorenzo Musetti, svježe nakon osvajanja brončane medalje na Olimpijskim igrama u Parizu, bio je očekivan da ostavi trag na US Openu. Postavljen kao 18. nositelj, Talijan je pokazao djeliće svog talenta u ranijim kolima, trebavši četiri seta za pobjedu nad Reillyjem Opelkom i tek jedva prošavši Miomira Kecmanovića u tijesnom meču drugog kola. Međutim, Musettijeva sreća je nestala u trećem kolu protiv raspoloženog Amerikanca Brandona Nakashime.

Nakashima, koji je bio u velikoj formi s pobjedama nad vrhunskim igračima poput Tommyja Paula, Taylora Fritza i Holgera Runea u posljednjim tjednima, bio je pun samopouzdanja. Dvadesettrogodišnjak je nastavio svoj impresivan niz, nadigrao Musettija u četiri seta, 6-2, 3-6, 6-3, 7-6 (4), da bi upisao još jednu pobjedu nad igračem iz top 20. Nakashimini snažni udarci i neumorna igra s osnovne linije pokazali su se prejakima za Musettija, koji nije uspio pronaći odgovore. Ovom pobjedom Nakashima se plasirao u četvrto kolo, gdje će se suočiti s četvrtim nositeljem Alexanderom Zverevom.

#3 Kraj titule za Madison Keys Madison Keys, koja je prošle godine stigla do polufinala na US Openu, branila je 780 bodova na ovogodišnjem turniru. Amerikanka, postavljena kao 14. nositeljica, snažno je započela svoj pohod, s pobjedama u dva seta nad Katerinom Siniakovom i Mayom Joint. Međutim, njeno treće kolo protiv Elise Mertens pokazalo se kao prepreka.

Meč je bio borba volje, s obije igračice koje su se borile da zadrže servis u prvom setu, koji je na kraju otišao u tie-break. Keys je uspjela nadjačati Mertens i osvojiti prvi set, ali Belgijanka nije bila gotova. Mertens je pronašla svoj ritam u drugom i trećem setu, značajno smanjujući broj neprisiljenih pogrešaka i iskoristivši svoje break-lopte. Keys, s druge strane, nije mogla održati raniju razinu igre, a Mertens je to iskoristila, pobjedivši 6-7 (5), 7-5, 6-4 i izbacila 14. nositeljicu. Mertens će se sada suočiti s drugom nositeljicom, Arynom Sabalenkom, u sljedećem kolu.

#2 Ben Shelton ispada u epskoj bitci Ben Shelton, mlada američka zvijezda, došao je na US Open 2024. s velikim očekivanjima. Nakon plasmana u četvrtfinale prošle godine, Shelton je želio obraniti svojih 780 bodova i možda otići još dalje. Njegov pohod je dobro započeo, s pobjedama u dva seta nad Dominicom Thiemom i Robertom Bautista Agutom. Međutim, u trećem kolu suočio se s poznatim protivnikom, Francesom Tiafoeom.

Meč između Sheltona i Tiafoea bio je jedan od najočekivanijih dana, s obojicom igrača poznatih po eksplozivnim igrama i karizmatičnim osobnostima. Njih dvojica nisu razočarali, isporučujući triler u pet setova koji je držao publiku na rubu sjedala. Sheltonovi snažni servisi, uključujući 21 as, susreli su se s Tiafoeovom neumoljivom obranom i lukavim udarcima. Meč je vidio kako igrači dijele prva četiri seta, što je dovelo do dramatične odluke. Tiafoe, koji je imao impresivnih 21 break-prilika tijekom meča, konačno je iskoristio u petom setu da bi zapečatio pobjedu 4-6, 7-5, 6-7 (5), 6-4, 6-3, osvetivši se za poraz od Sheltona u četvrtfinalu prošle godine.

#1 Iznenađujući poraz Novaka Đokovića Najveći šok petog dana, a možda i cijelog turnira do sada, dogodio se kada je Novak Đoković, jedan od najvećih igrača u povijesti tenisa, eliminiran u trećem kolu. Đoković, koji je stigao u New York neposredno nakon osvajanja zlatne medalje na Olimpijadi u Parizu, ciljao je na svoju petu titulu na US Openu. Nakon ugodnih pobjeda nad Radom Albotom i Laslom Đereom u ranijim kolima, srpski superstar je bio očekivan da lako prođe svoje treće kolo protiv Australca Alexeia Popyrina.

Međutim, Popyrin, koji je nedavno osvojio svoj prvi Masters-1000 naslov u Kanadi, ušao je u meč pun sam