“Wau, nevjerojatno” Na današnji dan: Novak Đoković slavi svoju prvu pobjedu na stadionu Arthur Ashe.

Novak Đoković eliminirao je Juana Martina del Potra u trećem kolu US Opena 2007.

Novak Đoković doživio je najraniji poraz na US Openu od 2006. godine, izgubivši od Alexeia Popyrina u četiri seta u trećem kolu. Time je srpski tenisač propustio priliku ostvariti svoju 80. pobjedu na stadionu Arthur Ashe i ostati u utrci za obranu naslova.

Unatoč tom porazu, 24-struki osvajač Grand Slam turnira postavio je novi rekord s dvije pobjede na najvećem teniskom stadionu na svijetu, prestigavši Rogera Federera i ostavši sam na vrhu sa 79 pobjeda. Prvu pobjedu na US Openu na stadionu Arthur Ashe Đoković je ostvario na današnji dan prije 17 godina, u trećem kolu.

Mladi Srbin suočio se s mladim Argentincem Juanom Martinom del Potrom 2. rujna 2007. godine i ostvario pobjedu rezultatom 6-1, 6-3, 6-4 u sat i 42 minute, čime je prvi put izborio četvrto kolo u New Yorku. Svjetski broj 3 igrao je vrhunski tenis u svom debiju na stadionu Arthur Ashe, iskoristivši svih šest break lopti i dobivši dodatnu motivaciju nakon sjajnog početka.

Del Potro, tada tinejdžer, također je imao šest prilika za break, ali je iskoristio samo jednu, što je rezultiralo njegovim drugim US Open nastupom koji je završio u trećem kolu.

Novak Đoković ostvario je svoju prvu pobjedu na stadionu Arthur Ashe 2. rujna 2007. godine.

Đoković je u meču zabio 31 winner i lijepo miksao udarce, nadigravajući protivnika s osnovne linije i na mreži te napredujući dalje.

Srpski tenisač započeo je meč sigurno, dobro servirao i ostvario rani break u drugom gemu. Novak je osvojio još jedan break kod rezultata 3-0 i zadržao servis nekoliko minuta kasnije za prednost od 5-0. Del Potro je izbjegao gubitak seta s nulom držeći servis u šestom gemu, smanjujući zaostatak.

Međutim, svjetski broj 3 zaključio je prvi set s 5-1, osiguravši početnu prednost nakon samo 21 minute igre. Đoković je zadržao svoje servise sigurnima u drugom setu i nastavio vršiti pritisak na protivnika. Svjetski broj 3 uspio je steći prednost i zadržati servis za 5-3.

Del Potro je servirao za ostanak u setu u devetom gemu, ali je doživio još jedan break, padom na 6-1, 6-3, čime je bliži ispadanju.

Oni su držali servis u prva četiri gema trećeg seta prije nego što je Juan Martin stvorio prilike za break kod 2-2.

Novak ih je odbio, zadržavši svoj početni udarac netaknutim i ostvarivši break u sljedećem za prednost od 4-2. Srbin je u sedmom gemu odlično servirao i prisilio protivnika da servira za ostanak u meču. Argentinac je zadržao servis, smanjivši zaostatak na 5-3, te iskoristio Đokovićevu grešku na mreži u sljedećem gemu kako bi ostvario svoj jedini break, vraćajući se u meč.

Međutim, svjetski broj 3 ostao je pribran i ostvario još jedan break kod rezultata 5-4, čime je osigurao pobjedu i postigao svoj najbolji rezultat u New Yorku. Đoković je bio oduševljen nakon svog prvog nastupa na stadionu Arthur Ashe, gdje je igrao pred masivnom publikom i ostvario pobjedu.

Srpski tenisač bio je zadovoljan svojim nastupom nakon maratona protiv Radeka Štěpáneka dva dana ranije. Također, pohvalio je del Potra i njegov talent, predviđajući mu sjajnu budućnost.

Pobjeda nad del Potrom označila je prekretnicu u Đokovićevoj karijeri, jer je to bio trenutak kada je srpski tenisač počeo graditi svoju povijest na US Openu. Iako je bio mlad i relativno neiskusan na velikim pozornicama, Đoković je pokazao mentalnu snagu i taktičku zrelost, što su bili ključni faktori u njegovoj dugogodišnjoj dominaciji na svjetskoj teniskoj sceni.

Nakon tog meča, Đoković je nastavio s impresivnim nastupima na US Openu, postajući jedan od najuspješnijih igrača u povijesti tog turnira. Njegova prva pobjeda na stadionu Arthur Ashe samo je početak priče koja će kasnije uključivati mnoge nezaboravne trenutke i dramatične mečeve na tom legendarnom mjestu.

Novak Đoković danas je jedan od najprepoznatljivijih sportaša na svijetu, a njegova postignuća na US Openu igraju veliku ulogu u njegovom globalnom uspjehu. Pobjede, poput ove nad del Potrom 2007. godine, bile su odskočna daska za sve ono što je uslijedilo – uključujući više naslova na US Openu i druge povijesne uspjehe.

Dok su mnogi mladi tenisači tražili svoj put u profesionalnom svijetu, Đoković je već tada pokazao znakove veličine, ne samo zbog svojih fizičkih sposobnosti, već i zbog nevjerojatne mentalne stabilnosti i želje za uspjehom. Njegova prva pobjeda na stadionu Arthur Ashe bila je samo uvod u eru dominacije koja će slijediti u godinama koje dolaze.

U retrospektivi, ta pobjeda nad del Potrom predstavlja simbol početka jedne od najspektakularnijih karijera u povijesti tenisa. Đoković je od tada osvajao naslove, rušio rekorde i postao sinonim za uspjeh u svijetu tenisa. Taj meč iz 2007. godine podsjeća nas na njegove skromne početke i na put kojim je prošao do statusa legendarnog sportaša kakav je danas.

Zaključno, pobjeda Novaka Đokovića nad Juanom Martinom del Potrom u trećem kolu US Opena 2007. godine bila je mnogo više od običnog meča. Ona je označila početak jedne nevjerojatne karijere, ispunjene brojnim usponima i postignućima koja su oblikovala povijest tenisa. Taj trenutak na stadionu Arthur Ashe ostaje zauvijek zapisan u teniskim analima, kao sjećanje na prvi korak jednog od najvećih sportaša svih vremena prema besmrtnosti u svijetu sporta.