Kako Novak Đoković juri rekordnu 25. Grand Slam titulu u 2025. godini

Novak Đoković, legendarni teniser iz Srbije, nastavlja da dominira u trci za najveći broj osvojenih Grand Slam titula u istoriji tenisa.

Sa 37 godina, Đoković se smatra najvećim igračem u istoriji muškog tenisa u singl kategoriji, osvojivši čak 24 Grand Slam titule. Nijedan igrač u istoriji muškog tenisa nije uspeo da osvoji toliki broj velikih turnira kao bivši svetski broj jedan.

Ne samo to, već je samo jedna igračica u istoriji tenisa, kako u ženskoj, tako i u muškoj konkurenciji, uspela da osvoji 24 Grand Slam titule u Open eri – legendarna Margaret Kort. Dakle, ukoliko Đoković uspe da osvoji još jednu Grand Slam titulu, postao bi igrač sa najviše osvojenih Grand Slamova u istoriji tenisa, premašivši čak i Margaret Kort.

Serena Vilijams, bivša svetska broj jedan iz Amerike, nalazi se na drugom mestu sa 23 Grand Slam titule u karijeri. Na ovoj listi je blisko prate Španac Rafael Nadal i Nemica Stefi Graf, koji su tokom svoje karijere osvojili po 22 velika turnira. Švajcarac Rodžer Federer je jedini drugi igrač sa više od 20 Grand Slam titula, osvojivši ukupno 20 trofeja na najvećim teniskim turnirima.

Đokovićeva sezona i dostignuća

Iako je Đoković tokom svoje karijere ostvario neverovatne uspehe, sezona Grand Slam turnira u kojoj nije osvojio nijednu titulu po prvi put u sedam godina mogla bi se smatrati mešovitim uspehom. Međutim, Đoković je i dalje imao razlog za slavlje jer je konačno kompletirao svoj trofejni kabinet osvojivši zlatnu medalju na Olimpijskim igrama.

U finalu je pobedio španskog tenisera Karlosa Alkaraza, mladu tenisku senzaciju, rezultatom 7-6, 7-6. Ovaj trijumf na Olimpijadi označio je važan trenutak u Đokovićevoj karijeri, jer je postao jedan od retkih tenisera koji su osvojili sve najveće titule u svetu sporta.

Njegovo poslednje pojavljivanje na velikim turnirima došlo je na US Openu, gde je, na iznenađenje mnogih, eliminisan u trećem kolu. Đoković je poražen od Australijanca Alekseja Popirina rezultatom 6-4, 6-4, 2-6, 6-4. Iako je Đoković izgubio taj meč, njegova upornost i borbenost uvek dolaze do izražaja, čak i u porazima.

Njegov najbolji rezultat u sezoni Grand Slam turnira ostvario je na Vimbldonu, gde je stigao do finala, ali je izgubio od Alkaraza rezultatom 6-2, 6-2, 7-6. Iako je poraz u finalu Vimbldona bio razočaravajući, Đokovićev dugogodišnji uspeh na ovom prestižnom turniru svedoči o njegovoj doslednosti i veštini.

Statistika Grand Slam titula u Open eri

Trenutno, Novak Đoković i Margaret Kort dele prvo mesto na listi tenisera sa najviše osvojenih Grand Slam titula u Open eri, sa po 24 titule. Međutim, Đoković je sada na pragu toga da postane samostalni rekorder sa 25 osvojenih Grand Slam titula. Ovaj istorijski trenutak bio bi kruna Đokovićeve već impresivne karijere.

Serena Vilijams je druga na listi sa 23 osvojenih titula, a slede je Rafael Nadal i Stefi Graf, sa po 22. Rodžer Federer ostaje na petom mestu sa 20 titula, iako se povukao iz profesionalnog tenisa.

Šta sledi za Đokovića?

Kako se Đoković bliži 38. godini, mnogi se pitaju koliko dugo će još moći da igra na najvišem nivou. Ipak, dosadašnja sezona je pokazala da Srbin i dalje ima fizičku snagu, tehniku i mentalnu čvrstinu da se takmiči sa najboljima na svetu. Osim što je fokusiran na osvajanje 25. Grand Slam titule, Đoković će verovatno nastaviti da igra sa željom da dokaže svoju dominaciju i ostane na vrhu svetskog tenisa što je duže moguće.

Njegova posvećenost sportu, kao i njegov pristup zdravlju i kondiciji, omogućiće mu da i dalje postavlja nove standarde u tenisu. Đoković je poznat po rigoroznom režimu treninga, posebnoj ishrani i mentalnim pripremama, što mu je omogućilo da održi visok nivo igre čak i u kasnim tridesetim godinama.

Ako uspe da osvoji 25. Grand Slam titulu, Đoković će zacementirati svoju poziciju kao najvećeg tenisera svih vremena, ne samo u muškoj konkurenciji, već i u istoriji ovog sporta. Ovaj podvig bi ga učinio prvim igračem koji je postavio ovaj rekord u Open eri, nadmašivši čak i Margaret Kort, čiji je rekord bio nedodirljiv decenijama.

Đokovićeva trka za rekordnim brojem Grand Slam titula nije samo borba za statistički podatak, već i dokaz njegove nepokolebljive volje, discipline i strasti prema tenisu. Koliko god godina da bude igrao, Novak Đoković će ostati legenda sporta, a njegovo ime će biti upisano zlatnim slovima u istoriji tenisa.