Novak Đoković službeno prelazi u status igrača na pola radnog vremena

Novak Đoković će ovog vikenda nastupiti na Davis Cupu, a u svom singl meču protiv Grčke nije imao problema.

Grčka reprezentacija bila je oslabljena neigranjem svog najboljeg igrača, Stefanosa Tsitsipasa. Ovaj 37-godišnjak iz Beograda konačno je imao priliku oprostiti se od svojih navijača i igrati u Srbiji prvi put nakon mnogo godina, zbog promjene formata ovog natjecanja.

Bivši svjetski broj 1 ove godine se mučio pronaći pravu motivaciju, zbog čega je doživio neočekivane poraze na nekoliko turnira. Srpska legenda još nije osvojila nijedan ATP naslov ove godine, propustivši četiri od sedam Masters 1000 turnira te je stigao do samo jednog Grand Slam finala na Wimbledonu, gdje je izgubio od Carlosa Alcaraza.

Njegov glavni cilj u 2024. godini bile su Olimpijske igre u Parizu, gdje je napokon osvojio zlatnu medalju i šokirao cijeli svijet. Finale olimpijskog turnira protiv Alcaraza vjerojatno je bio najbolji meč ove godine, privukavši mnoge gledatelje pred televizijske ekrane. Osvojivši 24. Grand Slam naslov, Đoković je teže podnio taj trijumf i nije uspio stići do US Opena, gdje ga je u trećem kolu porazio australski as Alexei Popyrin. Novak će ovog mjeseca odigrati egzibiciju s Grigorom Dimitrovom prije nego što nastupi na Masters 1000 turniru u Šangaju.

Nole ima vrlo jasne prioritete

Trenutno, Đoković ne bi ispunjavao uvjete za Nitto ATP Finals u Torinu. Bivši svjetski broj 1 igrao je ispod svojih mogućnosti ove godine i znatno pao u ATP Raceu. Osvojivši 24. Grand Slam naslov, Đoković je u Davis Cupu pobijedio Ioannisa Xilasa, trenutno 770. tenisača svijeta, izgubivši samo jedan gem (6-0 6-1). Nakon meča, Đoković je razgovarao s medijima i vrlo jasno izrazio svoje prioritete u ovom trenutku karijere.

Kada je upitan što za njega znači igrati za Srbiju, rekao je: “Riječi nisu potrebne, činjenice govore same za sebe. Mislim da moja posvećenost dovoljno govori. S novim formatom, imam manje prilika igrati kod kuće. Ne znam koliko ću još dugo igrati tenis, ali dokle god budem igrao, igranje za Srbiju uvijek će biti prioritet.”

Što se tiče motivacije, Đoković je izjavio: “Tjedni poput ovog su mi motivacija i pomažu mi da nastavim, oni su poput inspiracije. Ako želim produžiti karijeru, moram uživati u njoj, a u danima poput ovih osjetim leptiriće u stomaku. Kad prestanem osjećati to, onda je za mene gotovo.”

Nakon US Opena, Đoković je pao na četvrto mjesto na ATP ljestvici, a još uvijek nije siguran hoće li se kvalificirati za završni turnir u Torinu. Srpski as je jasno dao do znanja kako mnogi turniri više nisu njegov prioritet. Đoković se planira vratiti na Masters 1000 turnir u Šangaju nakon nekoliko godina, a nakon toga će igrati samo još jedan turnir Masters 1000 u Parizu-Bercyju. “Ne znam kada ću igrati nakon Masters 1000 turnira u Šangaju – moj prioritet su samo Grand Slam turniri i mečevi za reprezentaciju. ATP Finals i biti na vrhu ljestvice više nisu moji ciljevi. Ne znam hoću li igrati završni turnir ove godine ili iduće, ali ono što mi sada najviše treba je fizički, mentalni i emocionalni odmor kako bih odlučio o svojim budućim planovima, koliko dugo želim još igrati i gdje.”

Sljedeća godina bit će ključna

Godina 2024. bit će presudna za Đokovićevu karijeru. Srpski prvak će pokušati dodati barem još jedan Grand Slam naslov svojoj impresivnoj kolekciji, ali to neće biti lako s obzirom na to da planira igrati manje turnira i suočavati se s protivnicima koji su znatno mlađi od njega. Iako mu fizička spremnost nije upitna, pitanje je koliko još želi žrtvovati kako bi nastavio biti najbolji.

James Blake, bivši američki tenisač, nedavno je u intervjuu za Sport Klub komentirao Đokovićevu budućnost: “Sve ovisi o Novaku. Fizički, on je još uvijek nevjerojatno spreman. Pitanje je samo želi li nastaviti. U ovom sportu postigao je i osvojio sve. Ako još uvijek ima tu vatru kad se probudi, može igrati još nekoliko godina na visokoj razini. Njegov nivo tenisa je i dalje nevjerojatan, čak i s 37 godina. Pitanje nije može li, već želi li. Ako želi, bit će kandidat za Grand Slam naslove do svoje 40. godine.”

Godina 2025. bit će vrlo važna

Đoković će imati sjajnu priliku na Australian Openu – turniru na kojem će pokušati osvojiti svoj jedanaesti naslov. Njegova dominacija na tom turniru je bez premca, a s obzirom na to da se priprema igrati manji broj turnira, to će mu omogućiti da se fokusira isključivo na najvažnije događaje. Pored Australian Opena, Wimbledon će također biti važan cilj za Đokovića, gdje će pokušati obraniti svoj tron. Međutim, ključ će biti u tome kako će se nositi s fizičkim i mentalnim izazovima koji dolaze s godinama.

Za srpskog šampiona, iduće dvije godine bit će ključne u definiranju završetka jedne od najuspješnijih teniskih karijera u povijesti. Ako odluči nastaviti igrati na visokom nivou, navijači mogu očekivati još nekoliko nevjerojatnih mečeva i potencijalno dodatnih Grand Slam naslova, ali sve će ovisiti o Đokovićevom fizičkom i mentalnom stanju te njegovoj motivaciji.