Novak Đoković poručuje: ‘Završio sam sa ATP finalima i rangiranjem

Novak Đoković je predvodio Srbiju u okršaju Svetske grupe I Dejvis kupa protiv Grčke u Beogradu. Takmičeći se za svoju zemlju kod kuće prvi put posle sedam godina, 24-struki osvajač Grend slemova doneo je Srbiji dve pobede, osiguravši plasman u kvalifikacije za Dejvis kup 2025. godine.

Kao i mnogo puta pre, najbolji svetski teniser iskoristio je svoje iskustvo i dominirao u polufinalu i finalu ATP finala protiv Karlosa Alkaraza i Janika Sinera, osvojivši svoj sedmi trofej i ušavši u istoriju.

Trenutno rangiran na četvrtom mestu, Đoković neće juriti plasman na završni turnir po svaku cenu, jer mu je potrebno više vremena da donese odluku o svojim narednim potezima nakon osvajanja zlatne medalje na Olimpijskim igrama. Sa 428 nedelja na mestu broj 1 i osam puta kao najbolji na kraju godine, Novak nema razloga da juri rangiranje, pogotovo u ovim godinama.

Đoković je 2023. godine osvojio tri Grend slema od četiri finala, zadržavši mlade izazivače iza sebe još jednu sezonu. Osvojio je Australijan open, Rolan Garos i US open, postavši prvi igrač koji je tri puta pobedio na sva četiri grend slema. Takođe, potvrdio je status broja 1 na kraju godine sa sedmim ATP finalom u Torinu.

Međutim, Đoković nije uspeo da ponovi tu sezonu u 2024. godini, stigavši samo do jednog finala Grend slema, na Vimbldonu, gde je doživeo težak poraz od Karlosa Alkaraza. Ipak, Novak je dao sve od sebe na Olimpijskim igrama u Parizu, osvojivši zlatnu medalju i ostvarivši svoj san.

Veteran je izgubio titulu na Australijan openu od Janika Sinera i borio se sa povredama, stigavši u Pariz bez ATP finala. Povreda desnog kolena tokom Rolan Garosa primorala ga je na operaciju 5. juna, izazvavši zabrinutost za Vimbldon i Pariz. Kao i mnogo puta pre, Novak je pokazao neverovatnu mentalnu i fizičku snagu, putujući u London sa zaštitom na kolenu i stigavši do finala, boreći se za osmu titulu.

Iako je Alkaraz bio prejak, Novak je bio zadovoljan rezultatom, uzimajući pauzu pre povratka na šljaku pred Olimpijske igre, njegov glavni cilj sezone.

Na Olimpijadi, Đokovićevo koleno je izdržalo napore, a on je pobedio Metjua Ebdena, Rafaela Nadala i Dominika Kepfera na putu do četvrtfinala. Protiv Stefanos Tsitsipasa, Novak je osetio bol, ali je uspeo da preokrene set, pobedivši u dva seta. U polufinalu, Đoković je porazio Lorenca Musetija i konačno stigao do finala Olimpijskih igara.

U finalu protiv Karlosa Alkaraza, Novak je odigrao neverovatno, pobedivši 7-6, 7-6, i osvojivši svoju prvu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama. Ova pobeda je označila ostvarenje njegovog najvećeg sna, nakon pet učešća na Olimpijadi.

Novak se nije mogao motivisati za US open, izgubivši u trećem kolu od Alekseja Popirina, ali se vratio u akciju u Dejvis kupu protiv Grčke. Đoković sada razmišlja o svojim sledećim potezima, fokusirajući se na Grend slemove i Dejvis kup.

„ATP finala nisu moj cilj. Ne razmišljam o tom turniru niti o ATP rang listi. Ne jurim ništa od toga, i što se mene tiče, završio sam sa tim turnirom,” rekao je Novak Đoković.