Novak Đoković nagoveštava da završava sezonu i preskače ATP finale

Novak Đoković izgleda spreman da preskoči prestižno ATP finale u Torinu ove godine, nakon što je javno priznao da smanjuje svoj teniski raspored. Srbin je osvojio titulu po rekordni sedmi put 2023. godine, pobedivši Holgera Runea u finalu, čime se odvojio od velikog rivala Rodžera Federera, koji je šest puta osvajao ovaj turnir.

Trenutno se 37-godišnji Đoković nalazi u Bugarskoj, gde se u utorak uveče suočio sa Grigorom Dimitrovim u zabavnom egzibicionom meču u Sofiji. U meču koji je prikupljao sredstva za fondaciju njegovog protivnika, Đoković je uživao, jer su obojica u jednom trenutku skinuli majice, a 24-struki osvajač Grend slema je kasnije mikrofon uzeo u ruke i otpevao pesmu publici, kao i svom protivniku, nakon što je izgubio taj-brejk u odlučujućem setu.

Đoković se odlučio za meč sa Dimitrovim umesto da prihvati poziv da igra za Tim Evrope na Lejver kupu u Berlinu ove nedelje. Takođe je odbio poziv da igra na turniru na Dalekom Istoku, iako je još uvek zakazano da se pojavi na Masters 1000 turniru u Šangaju, koji počinje 2. oktobra.

Na konferenciji za štampu u Bugarskoj ove nedelje, Đoković je iznenadio sve izjavom da bi događaj u Aziji mogao biti njegov poslednji takmičarski nastup na ATP turneji u 2024. godini. „Po prvi put u svojoj karijeri nemam nikakve dugoročne planove,“ rekao je.

„Živim u trenutku i videću šta će se desiti. Danas ću igrati u Sofiji protiv Grigora, zatim u Kini, pa na egzibicionom turniru u Saudijskoj Arabiji. Nakon toga, ne znam. Videćemo kako se osećam i doneti odluke.“

Iako ove godine nije uspeo da osvoji nijedan Grend slem, Đoković je osvojio jedini veliki trofej koji mu je do sada izmiče u njegovoj blistavoj karijeri. **Osvojio je zlatnu olimpijsku medalju u Parizu**, i nakon tog trijumfa želi da provodi više vremena van teniskih turnira.

„Porodični život mi je jako važan,“ nastavio je. „Želim da budem sa suprugom i decom, da budem deo njihovih svakodnevnih života, što godinama nisam mogao da činim.“

Đoković je postao sinonim za ATP finale, koje se smatra najznačajnijim turnirom u muškom tenisu van četiri Grend slema. Na turniru se takmiči osam najboljih singl igrača i osam najboljih dubl timova sezone, a Đoković je prvi put trijumfovao 2008. godine. Kasnije je osvojio četiri uzastopne titule od 2012. do 2015. godine, pre nego što je ponovo pobedio 2022. i prošle sezone.

Ipak, uprkos olimpijskom trijumfu, Đoković je ove godine bio pogođen povredama, što je još jedan mogući razlog zašto bi mogao ranije da završi sezonu. Na **Rolan Garosu** u maju, bio je prinuđen da se povuče u četvrtfinalu nakon što je pokidao medijalni meniskus u desnom kolenu. Pre **US Opena**, priznao je da ima problema sa fizičkom spremom, iako je ipak učestvovao na turniru u Njujorku.