Vesti: Razlog zašto Novak Đoković nije igrao na Lejver Kupu

Novak Đokovićeva sezona možda je blizu svog kraja. Bivši svetski broj 1 nije mnogo igrao ove godine, fokusirajući se samo na glavne turnire iz kalendara. Tridesetsedmogodišnjak iz Beograda svestan je da nema mnogo sezona ispred sebe i želi da ostane motivisan uprkos tome što je osvojio sve titule u ovom sportu.**

Ove godine, Nole je tokom leta kompletirao slagalicu osvajanjem zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Parizu. Srpska legenda nije uspela da osvoji svoju 25. Grend slem titulu, stigavši samo do finala na Vimbldonu, gde je poražen od Carlosa Alcaraza nakon meča koji je bio pod dominacijom Španca.

Nakon što je prošlog vikenda pomogao Srbiji u Dejvis kupu protiv Grčke, Novak je jasno stavio do znanja da neće dodavati turnire svom rasporedu kako bi pokušao da se kvalifikuje za ATP finale u Torinu (gde je prošle godine podigao trofej). Đoković će sigurno igrati na Masters 1000 turniru u Šangaju početkom sledećeg meseca, a zatim će otputovati u Saudijsku Arabiju na ‘Six Kings Slam’, zajedno sa drugim sjajnim igračima kao što su Alcaraz, Jannik Sinner, Rafael Nadal, Daniil Medvedev i Holger Rune.

Osvajač 24 Grend slem titule priznao je da ne zna da li i koje turnire će igrati nakon nastupa u Saudijskoj Arabiji. Prema nekim insajderima, 2024. godina za srpskog asa mogla bi se završiti znatno ranije. Novakova velika ambicija je da se vrati u formu 2025. godine, posebno na Australijan Openu, gde će pokušati da osvoji svoju jedanaestu titulu u karijeri.

Međutim, Srbin je učestvovao na Lejver kupu 2018. godine u Čikagu i 2022. godine, kada je izbliza pratio poslednji meč švajcarske legende. Osvajač 24 Grend slem titule biće prisutan na ‘Six Kings Slam’ u Saudijskoj Arabiji sledećeg meseca. To je veoma bogata egzibicija, u kojoj će igrači zaraditi 1,5 miliona dolara za svoje prisustvo. Pobednik će osvojiti rekordnu novčanu nagradu od 6 miliona dolara.

U nedavnom intervjuu za Sports, srpska legenda je govorio o svom rasporedu: „Prvi put u svojoj karijeri nemam dugoročne planove. Živim u trenutku; videćemo šta će biti u budućnosti. Danas ću igrati u Sofiji protiv Grigora, zatim idem u Kinu, a nakon toga imam egzibicioni turnir u Saudijskoj Arabiji. Posle toga? Ne znam, iskreno. Videćemo kako ću se osećati, pa ću doneti odluku. Želim da budem sa ženom i decom, da budem deo njihovih svakodnevnih života, nešto što nisam mogao da radim mnogo godina.“

Insajderi se pitaju da li će Nole moći da osvoji barem još jednu Grend slem titulu sledeće godine. Napredak mladih šampiona poput Alcaraza i Sinnera čini njegov zadatak komplikovanijim, posebno na turnirima koji se igraju na tri dobijena seta.

Tokom jednog Eurosport događaja, teniska legenda John McEnroe osvrnuo se na Novakovu impresivnu zaostavštinu: „Kada se osvrnete na finale u kojem je pobedio Nadala u skoro šest sati da bi osvojio Australijan Open (2012). Zatim pogledate kako je postao tako sjajan igrač na travi i njegov rekord od sedam osvojenih titula na Vimbldonu. Spašavanje meč lopti protiv Federera u finalu Vimbldona 2019. bilo je neverovatno, a i ranije je spašavao meč lopte na US Openu pre nego što je osvojio titulu u Njujorku.

Ipak, čini se da je zato što nije osvojio Olimpijske igre, to bila jedina stvar koja mu je nedostajala u karijeri, pa mu zlatna medalja u Parizu pre nekoliko nedelja možda znači najviše. To je bilo prilično neočekivano jer je imao problema s kolenom i nismo bili sigurni da li će igrati na Vimbldonu. Zatim dolazi u Pariz i igra onako kako je igrao, pobedivši Carlosa Alcaraza u prilično neverovatnom finalu, pa će ta pobeda biti visoko na njegovoj listi. Bio je potcenjen. Bilo mu je teško jer su ga upoređivali s Rafom i Rogerom, ali je uradio neverovatan posao da se izdigne iznad njih. Za deset ili dvadeset godina, mislim da će ga ljudi još više voleti. Kada prestane da igra, ljudi će shvatiti šta je doneo sportu. Mislim da je Đoković zaista pokušao da unapredi sport i na terenu i van njega.“