Naslov bloga: ATP Finale 2024: Trojica muškaraca koji su se kvalifikovali za Torino dok Novak Đoković kreće u završni napad

**Borba za završne pozicije na ATP Finalu 2024. se zahuktava: Novak Đoković kreće u završni napad**

Trka za preostala mesta na ATP Finalu 2024. godine bliži se samoj završnici, a nekoliko igrača još uvek ima šansu da se kvalifikuje.

Svetski broj 1, Jannik Sinner, bio je prvi teniser koji je osigurao svoje mesto na završnom turniru sezone, kada je još početkom avgusta obezbedio kartu za Torino. Od tada, dominirao je ATP Turu, osvojivši titule na Cincinnati Openu i US Openu, dok je na China Openu završio kao vicešampion.

Nakon Sinnera, sledeći teniser koji se kvalifikovao za ATP Finale 2024. bio je Alexander Zverev. Nemac je obezbedio svoje mesto tokom svog puta do četvrtfinala US Opena. Zverev, dvostruki šampion ATP Finala, ove godine će po sedmi put učestvovati na ovom prestižnom turniru.

Najnoviji kvalifikant je Carlos Alcaraz, koji je svoje mesto obezbedio posle US Opena. Alcaraz je u 2024. osvojio četiri titule, uključujući trofeje na French Openu i Wimbledonu.

Jannik Sinner je na dobrom putu da bude prvi nosilac na ATP Finalu, jer ima 2,820 poena prednosti u odnosu na Alcaraza u trenutnim Live Standings, ali šanse španskog tenisera da završi godinu kao broj 1 su matematički veće, jer će on u Torinu izgubiti samo 400 poena, dok Sinner brani 1,000 poena. Trenutno, Sinner ima 9,430 poena, Alcaraz 6,610, a Zverev 6,165, dok je razlika do ostalih prilično velika.

### Dosadašnji učesnici ATP Finala 2024:

Jannik Sinner:

Prvi put se kvalifikovao za ATP Finale pre dve godine, ali ove godine po prvi put direktno kao četvrti u trci za Torino. Prošle godine šokirao je Novaka Đokovića pobedom u prvoj rundi grupne faze, stigao do finala, ali je Đoković u finalu uspeo da se osveti i pobedi u dva seta.

Alexander Zverev:

Broj prethodnih nastupa na ATP Finalu: 6

Pored Novaka Đokovića, Zverev je jedini aktivni teniser koji je osvojio ATP Finale više puta, sa titulama iz 2018. i 2021. godine. Ove godine, Zverev je osvojio titulu na Italian Openu i završio kao vicešampion Roland Garrosa, ali je prošle godine ispao u grupnoj fazi.

Carlos Alcaraz:

Broj prethodnih nastupa na ATP Finalu: 1

Alcaraz se kvalifikovao za ATP Finale 2022, ali je morao da se povuče zbog povrede. Svoj debi na završnom turniru imao je prošle godine, gde je stigao do polufinala pre nego što je izgubio od Novaka Đokovića.

### Borba za preostala mesta

Spisak tenisera koji se još uvek bore za plasman je prilično dug, sa Daniilom Medvedevom i Taylorom Fritzom koji se trenutno osećaju prilično sigurno na četvrtom i petom mestu u poretku. Casper Ruud, Andrey Rublev i Alex de Minaur su izgubili nešto terena u poslednjih nekoliko nedelja zbog loše forme i povreda, dok je Novak Đoković nekako ostao u trci, uprkos činjenici da nije igrao mnogo mečeva ove godine.

Đoković, koji je prošle godine osvojio rekordnu sedmu titulu na ATP Finalu, mogao bi da se probije u prvih pet ako osvoji ovogodišnji Shanghai Masters.