Najava finala u Šangaju: Janik Siner—potvrđen kao broj 1 na kraju godine—protiv Novaka Đokovića, koji juri svoju 100. titulu

Finale ATP Masters 1000 turnira u Šangaju 2024. godine donosi spektakularan duel između dvojice trenutno najboljih igrača sveta, Janika Sinera i Novaka Đokovića. Siner, koji je već osigurao da završi godinu kao svetski broj 1, suočiće se sa Đokovićem, koji je u potrazi za svojom jubilarnom 100. titulom u karijeri.

Janik Siner – Sezona iz snova

Janik Siner je ove godine pokazao izvanrednu konzistentnost i talenat, obezbedivši svoju poziciju na vrhu ATP liste. Ovo finale u Šangaju je samo šlag na torti u sezoni koja mu je donela nekoliko velikih pobeda, uključujući osvajanje svog prvog Grend slema na Australijan Openu ranije ove godine.

Siner je na putu do finala u Šangaju savladao Taroa Danijela, Tomasa Martina Ečeverija, Bena Šeltona, Danila Medvedeva i Tomasa Mahača. Italijan je izgubio samo jedan set, i to protiv Ečeverija, pokazujući svoju formu i spremnost da se nosi sa izazovima.

Novak Đoković – Potraga za 100. titulom

Novak Đoković, legenda belog sporta, nalazi se na pragu još jednog istorijskog dostignuća. Srpski as cilja svoju 100. ATP titulu, što bi bio neverovatan podvig u njegovoj već bogatoj karijeri. U Šangaju je na svom putu do finala savladao Aleksa Mičelsena, Flavija Kobolija, Romana Safiulina, i u polufinalu Tejlora Frica. Jedini set koji je izgubio bio je protiv mladog Jakuba Menšika u četvrtfinalu.

Iako je Đoković već osvojio 24 Grend slem titule, njegov apetit za pobedama i velikim dostignućima nije splasnuo. Svaka prilika za osvajanje trofeja za njega predstavlja još jedan korak ka uvećanju svog već monumentalnog nasleđa.

Međusobni skor i rivalstvo

Ovo će biti njihov osmi međusobni duel, a trenutni skor je 4-3 u korist Đokovića. Njihova poslednja dva susreta bila su vrlo neizvesna – Siner je osvojio pobedu u grupnoj fazi ATP finala 2023. godine, dok je Đoković u finalu iste godine pobedio i uzeo titulu.

Siner je zatim uzvratio u finalu Dejvis kupa iste godine, pobedivši Đokovića u tri seta. Njihov poslednji susret na Grend slemu desio se na Australijan Openu ove godine, gde je Siner slavio pobedom i na kraju osvojio svoju prvu Grend slem titulu.

Šta možemo očekivati u finalu?

Siner ulazi u ovaj meč sa statusom svetskog broja 1 i samopouzdanjem koje je stekao tokom sezone. Njegova fizička spremnost, mladost i želja za dokazivanjem stavljaju ga u blagu prednost. Međutim, Đokovićevo iskustvo u velikim mečevima, njegova mentalna snaga i motivacija da osvoji 100. titulu nikako ne smeju biti potcenjeni.

Dok Siner ulazi u finale kao favorit, svi znamo da Đoković poseduje sposobnost da se uzdigne u ključnim momentima i još jednom potvrdi svoj status teniske ikone.

Prognoza: Janik Siner pobeda u tri seta.