Naslov: Đoković će se suočiti sa Sinerom u spektakularnom finalu Šangaj Mastersa

Đoković će se suočiti sa Sinerom u spektakularnom finalu Šangaj Mastersa

Italijan Jannik Sinner obezbedio je svoje mesto u finalu Šangaj Mastersa pobedivši Tomaša Mačaka rezultatom 6-4, 7-5, čime je osigurao da godinu završi na vrhu ATP liste.

Novak Đoković je u svom polufinalnom meču protiv Tejlora Frica uzeo ključan brejk u petom gemu prvog seta, nakon neiznuđene greške Amerikanca, i osvojio set za 38 minuta. Drugi set je trajao duplo duže i bio je mnogo napetiji, s igračima koji su publiku oduševljavali serijom uzbudljivih razmena udaraca.

“To je bila neverovatna borba,” rekao je 24-struki osvajač Gren slem titula. “Fric je mogao lako da osvoji drugi set… U taj-brejku je stvarno bilo neizvesno, ali osećao sam da nikada ne odustajem,” priznao je Đoković.

U drugom setu, nakon gotovo 13-minutnog petog gema koji je na kraju osvojio Fric, Đoković se sagnuo od iscrpljenosti, teško dišući. Fric je imao šansu da preuzme kontrolu u osmom gemu, ali nije iskoristio brejk loptu, dok se Đoković vratio i uspeo da zadrži svoj servis.

Srpski teniser, koji tokom celog turnira nosi bandažu na desnom kolenu, morao je da uzme medicinski tajm-aut kako bi proverio levo koleno posle jedanaestog gema. Nastavio je da izgleda nelagodno u taj-brejku, čak je u jednom trenutku i skliznuo.

Međutim, pokazao je svoj borbeni duh, nadoknadivši zaostatak od 3-5 u taj-brejku i izjednačio rezultat, dok su niz neiznuđenih grešaka Frica doveli do Đokovićeve pobede i plasmana u finale.

Siner na vrhu

Jannik Sinner, 23-godišnji Italijan, drži prvo mesto na ATP listi od juna ove godine, i posle svoje ubedljive pobede u polufinalu, ostaje na tom mestu do kraja sezone, postavši prvi Italijan kome je to pošlo za rukom.

“Bio je samo san da postanem broj jedan… A sada završiti godinu na tom mestu je poseban osećaj,” rekao je Sinner. “To je sjajan osećaj i veoma sam srećan zbog ovog dostignuća. Imala sam neverovatnu sezonu, a još uvek nije gotovo,” dodao je, ističući da je sada “fokusiran na sutrašnji meč.”

Sinerov meč sa Mačakom započeo je elektrizujuće kada je Čeh napravio brejk u prvom gemu polufinala. 33. igrač sveta, Mačak, tražio je ponavljanje iznenađenja od četvrtka, kada je eliminisao drugog nosioca Karlosa Alkaraza u dva seta.

Ipak, dvostruki Gren slem šampion, Sinner, ostao je smiren, izjednačio brejk u četvrtom gemu, a zatim osvojio deseti gem kako bi zapečatio prvi set. U drugom setu, ni jedan ni drugi nisu uspeli da osvoje protivnikov servis sve do dvanaestog gema, kada je Italijan odigrao odlučujući viner za plasman u finale.

“Bilo je veoma teško… Mačak igra sa mnogo samopouzdanja, može da udari loptu izuzetno jako, a i servis mu je odličan,” rekao je Sinner. “Pokušavao sam da ostanem mentalno jak… Veoma sam zadovoljan svojom borbenošću u ovom trenutku.”