Novak Đoković nastavlja karijeru nakon ‘jedne od najlošijih sezona

Novak Đoković insistira da još uvek ima strast i motivaciju da nastavi da igra na ATP Tour-u, uprkos manjku osvojenih trofeja u poslednjih nekoliko meseci. Osvajač 24 Grand Slam titule propustio je priliku da osvoji svoj 100. ATP naslov u nedelju, nakon što je poražen u dva seta od prvog igrača sveta Jannika Sinnera u finalu Šangajskog Mastersa. Iako je jedan od najtrofejnijih tenisera u istoriji, Đoković je ove godine osvojio samo jedan turnir – Olimpijske igre u Parizu. Međutim, uprkos tome, stigao je do polufinala ili bolje na šest od poslednjih 10 turnira, uključujući i finale Vimbldona.

„U poređenju s većinom mojih sezona tokom karijere, ova je jedna od najlošijih u pogledu rezultata,“ priznao je Đoković novinarima u Šangaju. „Ali to je moralo doći u nekom trenutku – da ne osvajam Grand Slam titule i ne održavam najviši nivo toliko godina u kontinuitetu.“

Iako ova sezona nije katastrofalna, nije na nivou na koji smo navikli od Srbina. Poslednji put kada je završio sezonu bez osvajanja više titula bio je pre skoro 20 godina, 2005. godine, kada je jedini trijumf ostvario na Čelendžeru. Ipak, Đoković trenutno nema planove da sledi korake Rafaela Nadala i povuče se iz sporta.

„Moja glavna motivacija dolazi iz ljubavi i strasti prema sportu, kao i iz želje da se i dalje takmičim,“ rekao je. „Ove vrste mečeva i izazova su ono zbog čega i dalje težim – da budem u poziciji da igram protiv najboljih na svetu, na najvećim pozornicama, u finalima najvećih turnira na svetu. To je razlog zbog kog se i dalje guram napred.“

„Ne znam šta budućnost donosi, samo pokušavam da idem sa tokom i da vidim kako se osećam u datom trenutku. I dalje planiram da se takmičim i igram sledeće sezone, a videćemo dokle ću stići.“

Đoković, koji sada ima 37 godina, ističe da je njegov cilj da bude na vrhuncu tokom četiri Grand Slam turnira. Takođe, pred njim su i novi rekordi koje može da postigne, kao što je postati treći igrač u Open eri sa 100 ATP titula. Pored toga, ukoliko osvoji još jedan turnir na tvrdoj podlozi, postaviće novi rekord za najviše titula na toj podlozi – trenutno je izjednačen sa Rogerom Federerom sa 71 titulom.

Novak će sledeće nastupiti na egzibicionom turniru King Six Slam u Saudijskoj Arabiji, a još nije potvrdio planove za ostatak sezone. Ipak, u dobroj je poziciji da se kvalifikuje za završni ATP turnir u Torinu.