“Alexei Popyrin utišava spekulacije o Đokoviću: ‘Idem meč po meč'”

Alexei Popyrin Pred US Open: Fokus na Svaki Meč Pojedinačno, Daleko od Razmišljanja o Đokoviću

Svjetski broj 28, Alexei Popyrin, jedan je od potencijalnih iznenađenja na US Openu ove godine. Australac je ostvario izuzetan uspjeh na Masters 1000 turniru u Montrealu, osvojivši svoj prvi naslov na tom nivou, postavši prvi igrač iz svoje zemlje koji je to postigao nakon Lleytona Hewitta u Indian Wellsu 2003. godine.

Popyrin se nalazi u istoj polovini ždrijeba kao i Novak Đoković u New Yorku, i potencijalno bi se mogli suočiti po treći put na Grand Slam turnirima u 2024. godini, ukoliko obojica prođu prva dva kola. Ipak, umjesto da razmišlja o novom duelu sa osvajačem 24 Grand Slam titule, Popyrin ostaje prizemljen i usmjeren isključivo na svog prvog protivnika u New Yorku, Soonwoo Kwona.

Alexei je pohvalio korejskog baselajnera, nazivajući ga izazovnim protivnikom. Ukoliko Australac prođe u drugo kolo, suočiće se s Pedrom Martinezom ili Maksom Kasnikowskim, prije nego što dođe do potencijalnog spektakularnog trećeg kola protiv Đokovića.

Popyrin i Đoković su se susreli u drugom kolu Australian Opena u januaru, gdje je branilac titule pobijedio sa 6-3, 4-6, 7-6, 6-3 u tri sata i 11 minuta, proslavljajući svoju 30. uzastopnu pobjedu u Melbourneu.

Intenzivan Duel u Australiji

Tokom tog meča, Đoković se borio s protivnikom, manjim virusom i izazivačem iz publike, izgubivši set, ali izbjegavši odlučujući peti set i dodatnu dramu. Podstaknut podrškom domaće publike, Popyrin je imao priliku da povede sa dva seta prema jedan, ali je prokockao četiri set lopte na servis Đokovića u desetom gemu trećeg seta i napustio turnir uprkos izuzetnom trudu.

Đoković je nadigrao Popyrina iza prvog servisa i dobro kontrolirao njegove udarce, dok je iskoristio 58 grešaka svog protivnika. Novak je izgubio servis dva puta iz sedam prilika koje je Australac dobio, ostajući smiren u ključnim trenucima i ostvarivši tri brejka koja su ga odvela do pobjede.

Đoković je bolje otvorio meč, dobro servirao i držao pritisak na protivničkoj strani. Popyrin je izdržao do 3-3, prije nego što je Đoković preuzeo kontrolu, oduzeo servis protivniku u osmom gemu i završio set pobjedničkim bekhendom niz liniju pri rezultatu 5-3.

Psihološka Snaga i Fokus

Popyrin se istakao u drugom setu, pruživši četiri solidna gema i pritisnuvši legendu. Australac je prekinuo Novakov servis pri 15:15 sa volej pobjednikom na mreži u četvrtom gemu, zatim je zabio as za vodstvo 4-1.

Australac je servirao za set u devetom gemu, suočivši se s tri brejk lopte. Igrao je slab forhend, izgubio servis i dao priliku Đokoviću da se vrati u set. Ipak, Popyrin je zadržao prisebnost i ostvario još jedan brejk u desetom gemu sa lob pobjednikom, osvojivši set i povećavši svoje šanse.

Nakon devet dobrih servisa u trećem setu, Đoković se suočio s četiri set lopte dok je servirao da produži set. Veteran ih je sve spasio i ostvario ključni gem za 5-5. Novak je osvojio tie break 7-4, povodeći sa dva seta prema jedan nakon dva sata i 33 minuta, osiguravši psihološku prednost.

Đoković je prekinuo Popyrinov servis pri 15:15 u šestom gemu četvrtog seta, poveo sa 4-2 i približio se cilju. Novak je stvorio tri meč lopte na povratku u osmom gemu, ali je Australac spasio sve tri s tri udarca, osvojivši dva dodatna poena i zadržavši gem. Novak je zatim zadržao servis pri 15:15 u devetom gemu, zapečativši pobjedu i prolazak dalje.

Ponovni Susret u Wimbledonu

Đoković i Popyrin su se dogovorili za još jedan susret u trećem kolu Wimbledona, gdje je sedmerostruki šampion pobijedio sa 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 za tri sata i pet minuta. Alexei je prekinuo Đokovićev servis jednom, osvojio prvi set i pripremio teren za moguće iznenađenje. Međutim, Srbin je ostvario dva brejka u setovima dva i tri, preokrenuvši zaostatak i savladavši Popyrina u tie breaku četvrtog seta.

Đoković je smanjio broj grešaka i bolje servirao nakon prvog seta, držeći pritisak na protivničkoj strani. Novak je počeo meč pouzdano prije nego što je izgubio servis pri rezultatu 3-3. Alexei je dobro servirao u osmom i desetom gemu, osvojio prvi set i stekao dodatnu energiju.

Đoković je spasio brejk loptu u trećem gemu drugog seta i ostvario svoj prvi brejk u narednom, izgradivši prednost i osiguravši set pri 15:15 u sedmom i devetom gemu za 6-3.

Srbin je ostvario rani brejk u trećem setu i jedva izgubio poen na svojim servisima, osiguravši pet udobnih gemova i osvojivši set 6-4, približavajući se završnici. Popyrin se suočio s tri brejk lopte pri 5-5 u četvrtom setu, ali je odlično reagovao i spasio sve tri da ostane u meču. Ipak, Đoković je osvojio dva mini-brejka u tie breaku, osiguravši pobjedu i pobijedivši Popyrina po drugi put na Grand Slam turnirima u 2024. godini.

Popyrinov Pristup US Openu

“Svoje misli ne usmjeravam na rezultate ili ždrijeb unaprijed. Prvi meč igram protiv Soonwoo Kwona i fokusiran sam na taj duel. On je dobar baselajner i izazovan protivnik za igranje. Neće biti lako, i razmišljam samo o tom meču. Ako prođem, pogledat ću ždrijeb i vidjeti svog sljedećeg protivnika”, rekao je Alexei Popyrin.

Dok se približava US Openu, Popyrin pokazuje zrelost i disciplinu. Svjestan je izazova koji ga čekaju, ali ostaje usmjeren na sadašnji trenutak, znajući da svaki meč donosi novu priliku za dokazivanje. Bez obzira na to hoće li se suočiti s Đokovićem u trećem kolu, Popyrin je odlučan da ne bude ometen spekulacijama i da pristupi svakom protivniku s punom pažnjom i fokusom.