Lajović je uspio osvojiti set protiv Medvedeva, ali nije mogao više od toga: Rus eliminirao Srbina sa US Opena.

Srpski teniser Dušan Lajović zaustavljen je u prvom kolu posljednjeg Grand Slam turnira sezone, US Opena, gdje je nakon četiri seta pretrpio poraz od jednog od najboljih svjetskih tenisera, Danila Medvedeva.

Ovaj meč, završen rezultatom 6:3, 3:6, 6:3, 6:1 u korist ruskog igrača, pokazao je Lajovićevu borbenost, ali i superiornost Medvedeva u ključnim momentima.

Lajović je u drugom setu odigrao gotovo savršeno, pruživši igru koja je podsjećala na njegove najbolje trenutke u karijeri. Njegovi duboki udarci, promjene strane, precizni voleji i hrabri izlazi na mrežu ostavili su Medvedeva bez odgovora. Bio je to set u kojem je Srbin demonstrirao izvanrednu tehniku i taktiku, nadmudrivši protivnika koji je poznat po svojoj stabilnosti i snazi na betonskoj podlozi. Međutim, iako je uspio osvojiti jedan set, Lajović nije mogao održati nivo igre koji je prikazao u drugom setu kroz ostatak meča.

Meč je počeo obećavajuće za Lajovića, koji je u prvom setu u nekoliko navrata bio ravnopravan protivnik Medvedevu. Ipak, Rus je iskoristio svoje iskustvo i superioran servis kako bi prelomio set u svoju korist. U ključnom momentu, pri rezultatu 3:3, Medvedev je iskoristio priliku, pritisnuo Lajovića i uz malu pomoć sreće došao do brejka, koji mu je omogućio da prvi set završi u svoju korist sa 6:3.

Drugi set donio je preokret u igri. Lajović je nastavio da napada bez straha, a publika na stadionu je počela sve više da ga podržava, prepoznajući njegov trud i borbenost. Ovaj set bio je vrhunac Lajovićeve igre u ovom meču, gdje je Srbin uspio da slomi Medvedeva, iskoristivši prvi pad u igri Rusa. Brejk za 3:2 bio je prekretnica koja je Lajovića dovela do osvajanja seta sa 6:3. Međutim, ovaj uspjeh nije potrajao.

U trećem setu, Medvedev je ponovno preuzeo kontrolu. Iako je Lajović pružio solidan otpor, Rus je uspio da vrati brejk ranije u setu i osigura pobjedu sa 6:3. Ovaj set je pokazao zašto je Medvedev jedan od najboljih igrača na betonskoj podlozi. Njegova sposobnost da prilagodi svoju igru, da se vrati nakon gubitka seta, i da dominira ključnim trenucima meča, bili su presudni u njegovom trijumfu.

Četvrti set bio je formalnost za Medvedeva, dok je Lajovićev govor tijela sugerirao da je njegova energija na izdisaju. Medvedev je brzo napravio dva brejka, poveo sa 5:0, i bez ikakvih problema zaključio meč. Iako je Lajović uspio osvojiti jedan gem za 5:1, to je bilo sve što je mogao da učini u ovom setu. Medvedev je konačno priveo meč kraju sa 6:1, osiguravši prolaz u drugo kolo.

Iako je ovaj poraz sigurno razočaravajući za Lajovića, njegova predstava u drugom setu pokazala je da ima kapacitet da se takmiči protiv najboljih igrača svijeta. Međutim, problem za srpskog tenisera ostaje nedostatak konzistentnosti u igri, što je protiv igrača kalibra Medvedeva presudno. Ovaj meč može poslužiti Lajoviću kao vrijedno iskustvo i prilika za učenje, jer je uspio pokazati da, kada igra na svom najvišem nivou, može da parira i najboljima.

Lajović će sada morati da se fokusira na svoje naredne izazove i da izvuče pouke iz ovog poraza. U svijetlu povlačenja nekih od starijih igrača, poput njegovog dobrog prijatelja Filipa Krajinovića, Dušan će morati da razmisli o svojoj budućnosti u sportu i da pronađe način kako da produži svoju karijeru. S obzirom na sve veći broj mladih i talentiranih igrača koji dolaze na scenu, Lajović će morati da unese određene promjene u svoj pristup ako želi da ostane konkurentan na najvišem nivou.

U svakom slučaju, ovaj meč je pokazao koliko je tenis nepredvidiv i kako jedan set može promijeniti tok cijelog meča. Za Lajovića, to znači da mora nastaviti da radi na svojoj igri, da ostane fokusiran i da iskoristi svaku priliku koja mu se ukaže. Iako je ovaj US Open za njega završen, sezona još uvijek nije gotova, i Dušan će imati priliku da se vrati na teren i pokaže da još uvijek ima mnogo toga za ponuditi u svijetu tenisa.

U zaključku, Dušan Lajović je pružio dobru borbu protiv jednog od najboljih tenisera svijeta, ali je na kraju Medvedev bio previše za njega. Ipak, Lajović može biti ponosan na svoj nastup, posebno u drugom setu, i nadati se da će u budućnosti uspjeti da zadrži taj nivo igre kroz cijeli meč. Sljedeći izazovi će biti prilika da pokaže koliko je naučio iz ovog poraza i da nastavi da se bori na najvišem nivou.