Đokovićev poziv mogao bi biti dar Demonu: Australski autsajder spreman za osvajanje zapanjujuće nagrade od 1,4 milijuna dolara

Odluka Novaka Đokovića da prioritetizira Grand Slamove i Davis Cup za ostatak svoje karijere mogla bi donijeti koristi australskoj zvijezdi Alexu de Minauru dok se priprema za još jedan značajan trenutak u 2024. godini.

Na svijetloj strani australskog tenisa, nadolazeći talent Olivia Gadecki osigurala je mjesto u svom prvom WTA Tour finalu, ušla u top 100 i pritom osigurala status najbolje australske tenisačice.

S druge strane, muškarci iz Australije će napredovati u Davis Cup Finala u Malagi kasnije u studenom, bez obzira na ishod nevažnog meča protiv Španjolske u Valenciji večeras, uz izvještaje da će četverostruki pobjednik Grand Slamova Carlos Alcaraz preskočiti taj susret.

Obje reprezentacije, Australija i Španjolska, već su se kvalificirale nakon što su pobijedile Francusku i Češku Republiku u onome što je nazivano “skupinom smrti”, s Thanasisom Kokkinakisom koji je briljirao u odsustvu de Minaura.

No, de Minaur, koji je trenutno izvan terena zbog ozljede kuka koja ga je ograničila u četvrtfinalima Wimbledona i US Opena, još uvijek bi mogao biti najveći australski pobjednik dana nakon Đokovićevog iskaza tijekom Davis Cupa u Beogradu.

Australac, koji trenutno odmara kuk i neće igrati na Laver Cupu sljedeći tjedan, očajnički želi prvi put sudjelovati u elitnom ATP Tour Finalu osam igrača u 2024. godini i trenutno zauzima osmo mjesto u utrci za događaj koji se održava u Torinu sredinom studenog.

Unatoč izostanku s Montreal i Cincinnati Mastersa u kolovozu, de Minaur je uspio zadržati svoje mjesto među vodećim kandidatima zahvaljujući svom snažnom nastupu na Grand Slamovima. Međutim, 25-godišnjak, koji je prikupio 3305 bodova ove godine, trenutno ima samo 45 bodova prednosti pred devetoplasiranim Đokovićem, koji je sedam puta pobijedio na prestižnim završnim prvenstvima i brani naslov.

Grigor Dimitrov, pobjednik ATP Tour Finala 2017. godine, zaostaje za de Minaurom 470 bodova i nalazi se na 10. mjestu, dok su Tommy Paul i Stefanos Tsitsipas unutar dometa, ali bi trebali završiti sezonu snažno.

U jasnom pojačanju za nade svjetskog broja 11 da postane prvi australski predstavnik otkako je Lleyton Hewitt osvojio dva naslova, Đoković, 16-struki kvalifikant, rekao je nakon pobjede u Davis Cupu u Beogradu da „Torino nije moj cilj uopće, da budem iskren“.

„Ne jurim za ATP Finalom, ne jurim za rang listama i slično,“ rekao je Đoković na srpskom jeziku, kako prenosi Tennis Majors.

„Što se mene tiče, završio sam s tim turnirima za svoju karijeru. Hoću li igrati druge turnire ove godine ili u budućnosti, ne mogu trenutno reći. Moje glavne prioritete su igranje za nacionalni tim i Grand Slamovi (i) sve ostalo je manje važno.“

Đoković je predan igranju na profitabilnom Shanghai Mastersu, turniru s 1000 bodova za pobjednika, no manje je jasno hoće li sudjelovati u posljednjem Mastersu godine u Parizu Bercy, turniru na kojem je de Minaur dobro igrao u prošlosti.

Gadecki će, pak, igrati protiv Poljakinje Magdalene Frech u finalu Guadalajara Opena vrijednog 1,4 milijuna američkih dolara, nakon što je nastavila svoj sjajan nastup u Meksiku s uvjerljivom pobjedom 6-2 6-3 protiv Kolumbijke Camile Osorio.

.

22-godišnjakinja je prva Australka nakon Ash Barty, koja je redovita partnerica za trening i mentor za nativku Gold Coasta, koja je stigla do finala WTA Tour 500 turnira i zaradit će više od 210.000 AUD ako osvoji svoj prvi tour naslov u ponedjeljak po AEST-u.

Moćna desnoruka tenisačica kvalificirala se za turnir i potom pobijedila pobjednicu US Opena iz 2017. godine Sloane Stephens i bivšu finalistkinju Australian Opena te svjetsku broj 11 Danielle Collins u prva dva kola turnira.

Početkom tjedna, rangirana kao 152., preći će Dariu Saville kako bi postala najvišerangirana australska tenisačica bez obzira na rezultat, te bi mogla skočiti u top 60 ako uspije pobijediti Frech, koja je u nedjelju pobijedila pobjednicu WTA Tour Finals iz 2022. godine Caroline Garcia.

Australka, koja je stigla do četvrtfinala turnira nižeg ranga u Meksiku ranije ovog mjeseca, rekla je da je pobjeda kroz kvalifikacije povećala njezino samopouzdanje i pomogla joj da pronađe svoju igru i ritam.

„Osjećam se sjajno i dodatni mečevi su zaista pomogli,“ rekla je.

„Još uvijek pokušavam probaviti to, ali jako sam sretna s načinom na koji sam igrala danas. Počela sam jako dobro i nervoza je počela pomalo nestajati, ali jako sam zadovoljna sobom i oduševljena što sam u finalu.“

Nijedna Australka nije osvojila WTA Tour naslov otkako je Barty otišla u mirovinu nakon pobjede na Australian Open 2022, a Gadecki je rekla da bi bilo „vrlo uzbudljivo biti sljedeća Australka koja osvaja naslov nakon Ash“.

Zahvaljujući svom prodoru u top 100, Gadecki je spremna za izravni ulaz u Grand Slam prvi put na Australian Openu sljedeće godine.

„Još uvijek pokušavam probaviti to,“ rekla je.

„Biti u top 100 bio je ogroman cilj za mene još od kada sam bila vrlo mlada i biti unutar tog raspona je nevjerojatno i pokazuje da imam puno potencijala i moram ga i dalje koristiti. Mislim da su mogućnosti beskonačne.“