Đoković i Medjedović udružuju snage kako bi osigurali pobjedu Srbije nad Grčkom u Davis Cupu

Novak Đoković izašao je na teren u Beogradu kako bi odigrao meč parova u okviru Davis Cupa 2024., u susretu Svjetske grupe I, i zajedno s Hamadom Međedovićem ostvario pobjedu.

Srbija je ovog vikenda u Beogradu ugostila Grčku u susretu koji je bio od velike važnosti za obje ekipe. Očekivalo se da će to biti okršaj između Srbije, predvođene Đokovićem, i Grčke, čiji je kapetan trebao biti Stefanos Tsitsipas, no do tog dvoboja nije došlo jer je Tsitsipas odustao od susreta.

Đoković, međutim, nije propustio priliku da se vrati kući i ostavi iza sebe razočaranje s US Opena, gdje ga je Alexei Popyrin neočekivano porazio. Nije to bio dobar nastup za 37-godišnjaka u New Yorku, a nakon meča priznao je da nije bio dovoljno spreman.

Mogućnost da ponovo igra za Srbiju bila je veliki poticaj za njega jer su događaji u kojima može predstavljati svoju zemlju među njegovim najdražima. To je dokazao već u svom prvom meču, u kojem je bez poteškoća pobijedio svog protivnika. Srbija je u subotu uspjela ostvariti dvije pobjede u pojedinačnim mečevima, povela je 2-0 nakon prvog dana.

Drugog dana, Đoković je izašao na teren za meč parova, gdje je zaigrao s mladim talentom Međedovićem, koji je prošle godine osvojio Next Gen ATP Finals u Džedi. Suparnici su im bili Aristotelis Thanos i Petros Tsitsipas, mlađi brat Stefanosa Tsitsipasa. Iako je Petros solidan igrač parova, prošle je godine s bratom osvojio ATP turnir u Antwerpenu, ovaj dvoboj nije išao u njihovu korist.

Grčki par nije mogao parirati Srbima, a uz to su igrali u Srbiji, gdje su Đoković i Međedović imali ogromnu podršku domaće publike. Prvi set završio je poštenom pobjedom od 6-3 za srpski dvojac, koji je bio u kontroli meča. Iako je meč bio konkurentan, Grci su imali ozbiljnih problema s servisom. Pogodili su prvi servis samo u 48% slučajeva, a to nije bilo dovoljno, posebno ne u meču parova i posebno ne protiv Đokovića.

Grčki par imao je velikih problema na drugom servisu, izgubivši svoj servis dva puta. Iako su uspjeli jednom uzvratiti break, to nije bilo dovoljno jer bez jakog servisa nisu mogli ostati u igri.

U drugom setu Grci su igrali puno bolje, a time je i Srbima bilo teže stvarati pritisak. Grčki par stvorio je pritisak pri rezultatu 4-3 u drugom setu, izborivši nekoliko break lopti i uspjeli su oduzeti servis srpskom paru, čime su poveli 5-3. Zatim su bez problema zadržali svoj servis i osvojili drugi set rezultatom 6-3, pa je meč otišao u odlučujući treći set.

Poboljšanje servisa u drugom setu napravilo je veliku razliku, ali Grci su također odigrali bolje u ključnim trenucima. Da bi pobijedili, Grci su trebali ponoviti sve to u odlučujućem setu. Đoković i Međedović imali su veliku priliku za rani break u trećem setu, ali nisu uspjeli, što je omogućilo Grcima da se stabiliziraju.

Đoković je želio pobjedu u ovom meču kako ne bi morao igrati još jedan pojedinačni meč, ali ispostavilo se da je ovaj parski dvoboj teži nego što je očekivao. Iako Grci nisu najbolje servirali, uspjeli su se zadržati u igri, iako nisu imali puno šansi protiv servisa Srba.

Još nekoliko prilika za break ukazalo se Srbima pri rezultatu 4-3, a ovoga puta su uspjeli oduzeti servis Grcima, poveli su 5-3, a potom su zaključili set i meč rezultatom 6-3, 3-6, 6-3, osiguravši tako pobjedu Srbije u ovom Davis Cup dvoboju.

Ova pobjeda značila je da Srbija napreduje u sljedeću fazu natjecanja, a Đoković i Međedović pokazali su da su upareni itekako sposobni nadjačati iskusne suparnike. Dok je Đoković još jednom demonstrirao svoju svjetsku klasu i nevjerojatnu borbenost, Međedović je nastavio svoj uspon u svjetskom tenisu. Mladi talent, koji je već pokazao svoj potencijal osvajanjem Next Gen naslova, jasno je stavio do znanja da je pred njim sjajna budućnost.

Za Đokovića, ovo je bila još jedna prilika da pokaže koliko mu znači igranje za Srbiju. Njegova strast prema reprezentativnom tenisu nije tajna, a Davis Cup mu je oduvijek bio posebno drag turnir. Pobjeda nad Grčkom osigurala je Srbiji napredak i zadržala njihovu nadu u osvajanju titule.

Srbija će sada s optimizmom gledati prema sljedećem izazovu, a s Đokovićem u timu, šanse za uspjeh su uvijek velike.