Novak Đoković i Završni turnir ATP 2024 – Godina stvaranja istorije u svakom slučaju

Ako se Novak Đoković kvalifikuje za Završni turnir ATP 2024 i odluči da učestvuje, nastaviće da postavlja i ruši rekorde. Ako se ne kvalifikuje ili se kvalifikuje, ali odluči da ne igra, jedna istorijska serija će se završiti. Sa manje od dva meseca do kraja trke za Torino, 2024. godina se sprema da bude istorijska za Đokovića i ATP Finals, bez obzira na ishod.

Trenutno, Đoković, nakon sezone u kojoj je konačno osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama, ali bez drugih trofeja, nalazi se na devetom mestu u ATP trci, samo jedno mesto ispod crte jer osam najboljih poena ulazi na Završni turnir. Đoković nije planirao da igra do Mastersa 1000 u Šangaju u oktobru.

Ako se 37-godišnji Srbin kvalifikuje, njegova briljantna serija će se nastaviti. Prošle godine je osvojio turnir rekordni sedmi put, oborivši rekord koji je delio sa Rodžerom Federerom. Takođe je postao najstariji šampion turnira sa 36 godina. Još neverovatnije, Đoković ima više titula sa ATP Završnih turnira nego bilo koja zemlja osim jedne – petorica Amerikanaca zajedno drže 11 titula, dok nijedna druga zemlja nema više titula od samog Đokovića.

Osim što bi pokušao da doda još titula, ako bude igrao, Đoković će izjednačiti rekord po broju učešća na turniru, sa 17 puta. U svojih 16 nastupa na ovom prestižnom turniru, Đoković je zabeležio 50 pobeda u singlu. Iako Federer vodi po broju ukupnih pobeda sa 59, nijedan drugi takmičar u istoriji turnira nije dostigao 40 pobeda. Đoković takođe drži rekord za najviše uzastopnih titula – četiri, a bio je prvi nosilac osam puta.

Ako ne bude igrao…
Poslednji put kada je Završni turnir ATP bio održan bez Đokovića, Federera ili Rafaela Nadala bilo je šest godina pre nego što je Apple predstavio iPhone i dve godine pre nego što je Karlos Alkaraz rođen. Tačno, barem jedan iz Velike trojke je igrao na svakom Završnom turniru od kada je Federer prvi put nastupio 2002. godine. Ova istorijska serija mogla bi se završiti ove godine, osim ako Đoković ne napravi potez ove jeseni.

Iako su Federer i Nadal bili ključni rivali u Đokovićevoj karijeri, samo Federer može da parira Đokovićevim dostignućima na Završnom turniru. Zajedno, ove dve zvezde osvojile su turnir 13 puta, bile u finalu 19 puta i sakupile ukupno 33 nastupa. Za poređenje, nove zvezde Karlos Alkaraz i svetski broj 1 Jannik Siner zajedno imaju samo dva nastupa, oba u 2023. godini.

Vreme za poslednji nastup na Završnom turniru mora doći pre ili kasnije. Posle 21 godine, da li je ovo taj trenutak?