Epske pobjede Novaka Đokovića i obračun Federera i Nadala: 7 legendarnih ATP finala

Carlos Alcaraz i Jannik Sinner priredili su pravi teniski spektakl u finalu China Opena, odigravši meč od 200 minuta koji je bio sjajan primjer kako ATP može pružiti vrhunske susrete izvan Grand Slam turnira. U tenisu nije često da finale u tri seta može parirati trajanju i uzbuđenju Marvelovog filma, ali bilo je nekoliko epskih okršaja na ATP Touru koji su ostali upamćeni.

1) Novak Đoković vs Carlos Alcaraz: Cincinnati Open 2023

Ovaj meč zahtijevao je veliku količinu kokica i ogromne kino-napitke čak i prije nego što je došlo do odlučujućeg seta. Samo nekoliko tjedana nakon njihovog epskog susreta u pet setova na Wimbledonu 2023., Alcaraz i Novak Đoković ponovno su ponudili vrhunski teniski spektakl u Cincinnatiju.

Alcaraz je bio na putu da osvoji meč kada je imao prednost od seta i 4-2, ali Đoković je pokazao da se ne predaje tako lako. Spasio je meč loptu i osvojio zadnja dva seta u tie-breaku, pobijedivši s rezultatom 5-7, 7-6 (9-7), 7-6 (7-4). Ovaj meč trajao je tri sata i 49 minuta, pruživši gledateljima pravo tenisko čudo.

Španjolac je također spasio četiri meč lopte. Obojica su se nasmijali na kraju meča kao da su uživali u društvu jedan drugog. Tenis je zasigurno uživao.

2) Rafael Nadal vs Roger Federer: Italian Open 2006

Nekada su se i turniri izvan Grand Slamova igrali na pet setova. Masters u Rimu, tada poznat kao Italian Open, okupio je dominantnog Rogera Federera u srednjim dvadesetima i tinejdžera Rafaela Nadala. Federer je osvojio prvi set 7-6 sa snažnim forhendima, ali Nadalova intenzivnost na zemlji odnijela je sljedeća dva seta 7-6, 6-4. Federer je pronašao drugu snagu i osvojio četvrti set 6-2.

U odlučujućem setu Federer je promašio dvije meč lopte s forhendom i na kraju izgubio tie-break s rezultatom 6–7, 7–6, 6–4, 2–6, 7–6. Ovaj iscrpljujući meč bio je dokaz koliko je Nadal mogao izmoriti protivnike na zemlji.

3) Stefanos Tsitsipas vs Dominic Thiem: ATP Finals 2019

Grčki tenisač Stefanos Tsitsipas, tada 21-godišnjak, odigrao je finale s nevjerojatnom svježinom i slobodom kao novi igrač na sceni. Održano u Londonu, finale ATP Toura 2019. godine bilo je neobično jer su u njemu sudjelovali Tsitsipas i Austrijanac Dominic Thiem, koji je te godine osvojio pet titula.

Tsitsipas je u polufinalu pobijedio Rogera Federera, a nakon što je izgubio prvi set, uspio je izjednačiti i zadržati koncentraciju u odlučujućem tie-breaku, pobijedivši 6-7, 6-2, 7-6. Ovaj meč učvrstio je Tsitsipasovu poziciju na ATP sceni.

4) Novak Đoković vs Roger Federer: Indian Wells 2014

Roger Federer je uvijek imao blagu prednost nad Novakom Đokovićem – sve dok Srbin nije počeo spašavati meč lopte u polufinalima US Opena i oduzimati Wimbledonske titule Švicarcu. Finale Indian Wellsa 2014. godine dogodilo se u trenutku kada su njihovi međusobni omjeri bili gotovo identični.

Federer je izgubio prvi set, ali je uspio izjednačiti u napetom tie-breaku. No, Đoković se suočio s publikom koja je podržavala Federera i počeo dominirati, osvojivši naslov s rezultatom 3–6, 6–3, 7–6.

5) Novak Đoković vs Rafael Nadal: Miami Open 2011

Godina 2011. bila je godina snova za Novaka Đokovića, koji je dominirao teniskim svijetom, osvojivši tri Grand Slama i završivši s nevjerojatnim omjerom 10-1 protiv Federera i Nadala. Đoković je uspio osvojiti prestižni “Sunshine Double” pobjedama na Indian Wellsu i Miamiju, a finale protiv Nadala bilo je pravo remek-djelo.

Srbin je pobijedio sa 4-6, 6-3, 7-6 nakon 200 minuta igre, produživši svoj neporaženi niz na 24-0. Nadal je nakon meča izjavio: “Mislim da će biti broj jedan.” I bio je u pravu, jer Nadal tada nije mogao pronaći ključ za pobjedu protiv Đokovića sedam uzastopnih mečeva.

6) Juan Martin del Potro vs Roger Federer: Indian Wells 2018

Juan Martin del Potro osvojio je samo jedan Grand Slam u svojoj karijeri, ali taj je bio nezaboravan – protiv Rogera Federera na US Openu 2009. godine. Argentinac je uvijek vjerovao da može pobijediti Federera, a to je dokazao osvajanjem svog prvog Masters 1000 naslova na Indian Wellsu 2018. godine.

Federer je imao dvije meč lopte, ali nije uspio završiti meč i izgubio je u tie-breaku nakon što je servirao dvije dvostruke pogreške. Pobjeda Del Potra bila je popularna čak i među publikom koja je podržavala Švicarca. Nažalost, ozljede su spriječile Del Potra da ostvari još više ovakvih trenutaka.

7) Andy Murray vs John Isner: Paris Masters 2016

Godina 2016. bila je nevjerojatna za Andyja Murraya, koji je osvojio drugi Wimbledon, drugo olimpijsko zlato i još sedam ATP titula. Meč koji je cementirao njegovu poziciju kao svjetskog broja jedan bio je pobjeda protiv američkog diva Johna Isnera na Paris Mastersu.

Murray je uspio osvojiti samo šest poena na Isnerovom servisu u prvom setu, ali ga je ipak dobio 6-3. Isner je izjednačio u tie-breaku drugog seta, ali je Murray u odlučujućem setu napravio break kod 4-4 i zatim mirno odservirao za pobjedu i prvo mjesto na svijetu.

Ovo su samo neki od legendarnih mečeva koji pokazuju kako ATP Tour može pružiti epske teniske okršaje, ne samo na Grand Slamovima, već i na drugim važnim turnirima.